Weekendowa wycieczka do Hawany

image


Hawana, stolica Kuby, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na wyspie. Pełne jest tętniących życiem uliczek. Spacerując nimi można podziwiać niezwykłą architekturę, liczne zabytki, a także odpocząć w wielu klimatycznych knajpkach. Gdzie jak gdzie, ale w Hawanie ich nie brakuje!

Spacer uliczkami Hawany

Główna nadmorska promenada wyspy to Malecon. Podczas sztormu fale Zatoki Meksykańskiej zalewają czteropasmową ulicę. Zjawisko to jest na tyle widowiskowe, że stało się przedmiotem zainteresowania turystów, którzy koniecznie wówczas chcą wykonać pamiątkowe fotografie!

Kierując się w stronę Starego Miasta, możemy podziwiać pomnik Maximo Gomeza. Warto odwiedzić Muzeum Rewolucji Kubańskiej znajdujące się w dawnym pałacu Batisty, słynnego kubańskiego dyktatora. Specjalne miejsce w muzeum zajmuje sekcja Che Guevara, w której znajdują się eksponaty przypominające relikwie m.in. kosmyk jego brody. Postać ta jest bardzo czczona na Kubie, a jego podobizny w formie obrazów można spotkać w wielu domach.

Wędrując dalej, można dotrzeć do La Habana Vieja, historycznej Starówki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1982 roku. Pomimo trudnej sytuacji finansowej i gospodarczej wyspy, Starówka jest stale odnawiana. Główny plac Starego Miasta to Plaza de la Catedral. Znajduje się tam godna uwagi barokowa katedra.

Ciekawostką jest, iż na placu można spotkać wiele ekscentrycznych postaci, które wykorzystując swoją odmienność i fakt, iż wzbudzają dużą ciekawość, chętnie pozują z turystami, zarabiając w ten sposób na życie. Wędrując po Starówce nie sposób nie odwiedzić baru La Floridita, który w 1943 roku znalazł się na liście prestiżowego magazynu „Esquire”. To właśnie w nim wolny czas spędzał Hemingway, popijając swojego ulubionego drinka daiquiri papa doble z podwójną porcją rumu.

Muzyka na ulicach

Spacerując ulicami Kuby, można usłyszeć wszechobecną muzykę, która dochodzi dosłownie z każdego baru czy knajpek. Wchodząc do środka, można wypić orzeźwiającego drinka i posłuchać owej dobrej muzyki, przeważnie granej na żywo. Każdy z zespołów ma w swoim repertuarze utwór „Chan Chan”, który zajmuje pierwszą pozycję na płycie Buena Vista Social Club.