Kuba – perła Karaibów

image

 

 

Kuba to największa z wysp karaibskich, położona w Ameryce Środkowej. Stolicą Kuby jest Hawana, słynąca z niepowtarzalnej atmosfery, tworzonej przez uśmiechniętych, tańczących salsę Kubańczyków. Kusi turystów pięknymi plażami z białym piaskiem, koralowymi wysepkami i tropikalną przyrodą. Wakacje Kuba pozwalają na odczucie niepowtarzalnego klimatu, który stał się inspiracją dla wielu artystów i muzyków.

Słynne kubańskie cygara

Kuba słynie z produkcji cygar, jednak początkowo, kiedy Europejczycy dopiero co poznawali kulturę kubańską, wcale nie doceniali umiejętności owej produkcji cygar, określając ją i sam zwyczaj palenia jako zachowanie pogańskie! Mało tego, palenie cygar objęte było w całej Europie zakazem, za złamanie którego groziło nawet więzienie. Tak właśnie stało się w przypadku towarzyszącego Krzysztofowi Kolumbowi podróżnika, który zakaz ten złamał.

Z czasem cygara zasłynęły nie tylko w Europie, ale także na całym świecie, gdzie obecnie traktowane są jako synonim dobrego smaku i luksusu. Sam prezydent Kennedy tuż przed nałożeniem na Kubę embarga, wysłał sekretarza z poleceniem wykupienia wszystkich cygar swojego ulubionego gatunku, które znajdowały się w Waszyngtonie. Warto wiedzieć, iż cykl produkcyjny cygar jest niezwykle skomplikowany, a poprzedzające go szkolenie trwa aż 5 lat.

Transport na Kubie

Transport na Kubie to niezwykle ciekawy temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Taksówki kubańskie podzielone są na dwa rodzaje: dla obywateli Kuby i turystów. Wyruszają one w trasę tylko wówczas, kiedy wszystkie miejsca w samochodzie są zajęte. Koszty przejazdu dzielone są równo pomiędzy wszystkich pasażerów. Rolę autobusów pełnią przerobione na nie ciężarówki.

Ponadto każdy obywatel posiadający własny samochód, ma obowiązek zabierania ze sobą autostopowiczów, którzy są rozsadzani do poszczególnych samochodów przez specjalnego funkcjonariusza powołanego przez rząd. Na Kubie nadal można spotkać polskiego „malucha”, gdyż samochody te są bardzo popularne.

Wymiar sprawiedliwości

Wymiar kar wymierzanych za popełnienie przestępstwa uzależniony jest od tego, w jakim stopniu dane przestępstwo dotyka rząd. I tak, na przykład za popełnienie morderstwa można zostać skazanym na 10-15 lat pozbawienia wolności, podczas gdy za zabicie krowy, która należy do rządu, nawet na 25 lat.

Problemy socjalne

Problemem Kuby są wyjątkowo niskie płace, które przeciętnie wynoszą do 20 euro miesięcznie – mniej więcej tyle zapłacić trzeba tam za nową parę spodni! Inny poważny problem to uchodźcy, którzy próbują przedostać się do Stanów Zjednoczonych i bardzo często giną w wodach pomiędzy Kubą a Florydą. Stany Zjednoczone wydają obywatelstwo tylko tym osobom, które przekroczą granicę na lądzie, wszyscy złapani na morzu zostają deportowani.