Sport w Indonezji – na wesoło i z pomysłem!

image

 

 

 

 

W Indonezji bardzo silną uwagę przywiązuje się do uprawiania sportu, nieważne w jakiej formie. Chłopców już od najmłodszych lat uczy się, że każdy mężczyzna powinien być szybki i sprawny, bo dzięki regularnym treningom można wykształcić w sobie dyscyplinę oraz zdolność rywalizacji, a także systematyczność. Indonezyjczycy mają tak wiele pomysłów na uprawianie sportu, że niejeden z czytelników podczas analizy ich pomysłów może poczuć się zaskoczony. Czy słyszeliście o ognistym futbolu? Ten sport w pierwszej chwili wydaje się mega śmieszny, ale jest w nim coś fascynującego. Tym bardziej, że zamiast tradycyjnej pilki do kopania używa się w nim kokosa. Aby było zabawniej, kokos ten musi płonąć. Mecz z zasady trwa godzinę, a zwycięzcą okazuje się być ta drużyna, która do bramki wbija najwięcej płonących kokosów. Są one bardzo twarde i mogą wytrzymać naprawdę dużo. Do tego trzeba jeszcze dodać, że nogi zawodników przed oparzeniem ochraniają specjalne nakładki przygotowane z ziół.  Można pozazdrościć Indonezyjczykom kreatywności na boisku, ale ich stopom po zakończonych rozgrywkach należy raczej współczuć.

 

 

 

Najpopularniejszym sportem wśród turystów przybywających do Indonezji jest oczywiście nurkowanie. Świadczy o tym dobitnie fakt, jak wiele punktów wypożyczania sprzętu można znaleźć na miejscu. Nurkowanie w rafach koralowych jest przeżyciem niezapomnianym dla wszystkich dobrze czujących się w środowisku wodnym. Nurkować można się w trakcie pierwszego pobytu w towarzystwie zaprzyjaźnionego instruktora. Wielu instruktorów działa na miejscu i w ten sposób zarabia na życie. Sporty wodne w Indonezji cieszą się ogromną popularnością, bo nigdzie indziej nie znajdziemy tak przejrzystej wody, tak rozległych plaż oraz tak wielkiej gościnności ze strony mieszkańców. Nawet na najbardziej zacisznej plaży zawsze odnajdzie się grupka zapaleńców grająca zespołowo, np. w piłkę siatkową lub plażowe rugby. Okoliczne wyspy Indonezji bardzo przyjemnie zwiedza się  dzięki przejażdżkom rowerowym. Dają one moc przyjemnych doznań i sprawiają, że do hotelu lub hostelu wracamy rześcy i w pełni wypoczęci.

Warto jeszcze wspomnieć, że z Indonezji pochodzi wielu utalentowanych sportowców, nierzadko osiągających sukcesy na światowych olimpiadach. Indonezja jako kraj szczególnie poszczycić się może niezwykle skutecznymi w działaniu lekkoatletami, bijącymi wszelkie rekordy, ustalane wcześniej przez Europejczyków. Także w dziedzinie piłki nożnej wielu Indonezyjczyków może się pochwalić osiągnięciami. Drużyny z poszczególnych lig na całym świecie wspomagane są w sporym stopniu przez zawodników, których rodzinne korzenie znajduje się właśnie w Indonezji. To właśnie czynnemu uprawianiu sportu do późnych lat życia przypisuje się dobrą formę psychiczną i fizyczną mieszkańców Indonezji. Po raz kolejny okazuje się, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Mieszkańcy reszty świata mogliby brać z azjatyckich przyjaciół częstszy przykład. Sport to przecież przede wszystkim ruch, a nie tylko ślęczenie przed ekranem telewizora.

Kiedy jest pora deszczowa na bali?