Surabaya – perła Indonezji!

image


Surabaya zaliczana jest do jednych z największych miast w Indonezji, stanowi więc jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc tamtego regionu. Pełni także funkcję stolicy prowincji Jawy Wschodniej. Mieści się w samym centrum południa kraju w sąsiedztwie cieśniny Madura. Nie da się ukryć, że Surabaya jest jednym z najważniejszych w regionie ośrodków przemysłowych oraz kulturalnych. Mieszczący się tam port morski umożliwia sprawny kontakt oraz usługi handlowo – transportowe z resztą świata. Ma on ogromne znaczenie dla rozwoju lokalnej gospodarki. Podczas ostatniej ewidencji ludności obliczono, że liczba mieszkańców Surabayi mieściła się w przedziale od 2,5 do 3 milionów.

Pierwsze wzmianki na temat Surabayi zaczęły pojawiać się dzięki Holendrom w XVII wieku. W tamtym czasie wielkość miasta była już na tyle imponująca, iż musiało być ono otoczone przez czterdzieści kilometrów muru. W okresie drugiej wojny światowej Surabaya stanowiła port wojenny Holenderskich Indii po stronie wschodniej. Miasto doświadczyło także okupacji japońskiej oraz władzy aliantów. Spór o port między Holendrami a Indonezyjczykami trwał także w latach powojennych. Międzynarodowe naciski sprawiły, że port przestał być jednak kolonią Holendrów i od grudnia 1949 roku zaczęło się datować nowe życie miasta jako części oficjalnej Republiki Indonezyjskiej. Dziś port w Surabaya żyje własnym życiem, stanowi prężny ośrodek transportu, a zarazem zachwyca turystów napływających tu z najróżniejszych stron świata.

Na okolicznych targach kupić można zawsze świeże ryby i owoce. Smaki indonezyjskie są w Europie niezwykle trudne do podrobienia, czy zastąpienia, dlatego w pamięci pozostają na zawsze. Będąc w Surabayi warto także z bliska przyjrzeć się pracy lokalnych rękodzielników. Sprzedają oni niezwykle kunsztownie przygotowywane pamiątki na bazie naturalnych surowców. Mogą być to rzeźby różnego rodzaju, maski, a także dyskretna biżuteria, nawiązująca nierzadko do lokalnych wierzeń oraz tradycji. Tutaj docenia się pracę lokalnych artystów, dla których sprzedaż własnych wyrobów nierzadko stanowi jedyne źródło utrzymania. Jednocześnie nie narzekają i mają dla swoich talentów mnóstwo pokory.

Każdego roku w Surabayi odbywają się liczne festiwale kulturalne, o które grzechem byłoby nie zahaczyć, gdy już znajdziemy się na miejscu. Jednym z najbardziej popularnych, tamtejszych festiwali jest Festiwal Komedii. Pobocznie funkcjonuje także wiele spotkań muzycznych, nie tylko muzycy mogą na nich poszerzać własną wrażliwość. Galerie z lokalną sztuką zapraszają chętnych do poznania kultury lokalnej nawet w późnych godzinach wieczornych. Rikszą bez problemu można zwiedzić najważniejsze miejsca miasta w ciągu dwóch dni. Rikszarze pobierają symboliczne opłaty za przejazdy, a do tego niezwykle życzliwie odnoszą się do turystów. Surabaya jest miastem ogromnej gościnności i otwartości na inną kulturę. W połączeniu z bajkowym klimatem oraz smaczną kuchnią lokalną można już śmiało stwierdzić, że właściwie jesteśmy w raju.