Raja Ampat – optymalny raj dla fanów nurkowania.

image


Archipelagi egzotycznych wysp zawsze robią silne wrażenia na turystach. W Indonezji znaleźć można takich kompleksów bardzo dużo. Za jeden z najbardziej wartościowych przykładów uznać można archipelag Raja Ampat. W jego skład wchodzą 4 wyspy dużej wielkości oraz mniejsze wysepki, których liczba sięgać może nawet kilku tysięcy. W tamtym rejonie funkcjonują najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych, m. i n. nurkowania. Podwodne życie zadziwia tam bogactwem form oraz kolorów. Raja Ampat jako kraina geograficzna może się pochwalić posiadaniem większości znanych gatunków koralowców. Doliczmy do tego jeszcze setki rodzajów ryb, a także ssaki żyjące w morzach i mamy przed sobą pełne bogactwo fauny, której Europa może tylko pozazdrościć. Piękno Raja Ampat jest niepodważalne, szkoda jednak, że obserwowanie tych cudów na co dzień jest tak bardzo kosztowne. Ale pomimo wysokich cen warto tam wybrać się choć raz w życiu, bo wrażenia pozostają z nami na zawsze. Ci, którym udało się tam dotrzeć, nie kryją zachwytu. Uważają to miejsce za jedno z najlepiej nadających się do nurkowania na terenie całej Indonezji. Okolice Papui jednak niosą ze sobą duże koszty życia, wszystko jest tam bardzo drogie, od drobiazgów począwszy, a na kluczowych elementach pobytu skończywszy. Wyspy archipelagu chwalą się posiadaniem nurkowych resortów, do których dostanie się wymaga nie lada zachodu i z gruntu turysty przybywającego „z zewnątrz” jest raczej niemożliwe.

Podczas nurkowania dostrzegamy bajkowy świat raf koralowych. Zetknięcie się po raz pierwszy z gorgoniami robi wrażenie. Kaskada twardych korali może się ciągnąć przez cały morski horyzont. Polecić możemy nurkowanie w morskich trawach, początkującym proponujemy poruszanie się na płytkich rafach. Podwodne jaskinie skrywają liczne i bogate tajemnice przyrody. Zauważa się w trakcie takich wypraw, że piasek morski wcale nie musi być zawsze biały, czarna jego odmiana także istnieje. W morzu znajdziemy każdego z reprezentantów łańcuchu pokarmowego środowiska wodnego. Piękne kolory w morzu, a także na lądzie można zawdzięczać równikowemu słońcu. To ono wydobywa z natury to, co pod względem wizualnym najpiękniejsze.

Wyspy nie ustępują pięknem w stosunku do środowiska morskiego, znaleźć można na nich lasy tropikalne, bogate w rzadkie gatunki roślinności, a na plażach stada żółwi leniwie składają jaja. Ponad 1000 gatunków ryb obecnych na archipelagu, 600 typów korali twardych – to wynik znacznie lepszy, niż na obszarze całych Karaibów. Jeśli chodzi o wybór typu wyjazdu w to magiczne miejsce, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad safari. Raja Ampat kieruje oferty dla turystów z każdego rejonu świata i wystarczy na bieżąco śledzić strony internetowe oraz blogi o tematyce podróżniczej. Pobyt oraz uprawianie sportów wodnych na wyspach podzielić można ze względu na stopień luksusu i cenę. Kri Eco Resort pozwala wypocząć najtaniej w domkach postawionych w sąsiedztwie z naturą. Raja Ampat Dive Lodge jest resortem przeznaczonym głównie dla turystów spragnionych nurkowania. Sorido Bay Resort z kolei daje optimum luksusu i komfortu wypoczynku. Tu atrakcje będą najdroższe.