Indonezja i jej muzea.

image


Indonezja nazywana jest krainą, gdzie właściwie wakacje trwają przez cały kalendarzowy rok. Nic dziwnego, dni słoneczne zdecydowanie przeważają tam nad tymi deszczowymi, do tego szereg atrakcji przyrodniczych sprawia, że miejsce to nie da się pomylić z żadnym innym. Co zrobić, gdy już zwiedzimy cały archipelag, wszystkie mniejsze i większe wyspy i wysepki? Czy poza nurkowaniem w morzu oraz spotkaniami towarzyskimi w lokalach można robić tam jeszcze coś równie interesującego? Zamiast wylegiwać się na plaży godzinami warto ruszyć w miasta i miasteczka indonezyjskie, by przyjrzeć się lokalnej kulturze. Wspaniałym pomysłem może być wyprawa do muzeum. A takowych w Indonezji nie brakuje, ponieważ lokalna społeczność z niezwykłą dbałością oraz oddaniem podchodzi do tematu pielęgnowania własnego dziedzictwa kulturowego. Najwięcej muzeów do zwiedzania znajduje się na wyspie Jawa, pełniącą funkcję stołeczną. Drugą w kolejności wyspą bogatą w muzea jest Bali, głównie przez licznie przybywających tam turystów z różnych stron świata. Jeśli zdarzy się Wam deszczowy dzień w Indonezji i nie będziecie mieli przez to sposobności, by kolejny dzień spędzić na rozpalonych piaskach plaż – zdecydujcie się na ucztę tym razem nie dla ciała, ale dla ducha. Muzea otwarte są do późnych godzin, a eksponaty w nich prezentowane mogą zaskoczyć nawet największych znawców sztuki nie tylko europejskiej, ale także egzotycznej. Zatem, otwórzcie się na silne doznania. Indonezyjską listę najpopularniejszych muzeów w tamtejszych rejonach publikuje wiele portali podróżniczych i blogów.

W pierwszej kolejności polecić możemy Muzeum Sztuki Agung Rai, położone na Bali.  Mieści się tam również inne Muzeum Sztuki Użytkowej Neka. Warto zwrócić uwagę także na Muzeum Batiku Danar Hadl na Jawie, to tam znajduje się największa liczba dzieł z zakresu plastyki i ornamentyki całej kultury indyjskiej. Formy robią silne wrażenie na obserwujących głównie dzięki silnej, ognistej i intensywnej kolorystyce. Bali zdecydowanie wiedzie prym w dziedzinie posiadanych muzeów. Odwiedzić tam możemy jeszcze Muzeum Pacyficzne oraz Puri Lukisan. Tam prezentowane są liczne eksponaty związane z morzem i nawiązujące do kultury żeglarstwa.  Na uwagę zasługują także Muzeum  Ullen Sentalu w Yogyakarcie, Muzeum Banku Indonezyjskiego ( tam można zaobserwować, w jaki sposób na przestrzeni lat zmieniał się system monetarny), Muzeum Don Antonia Blanco, Muzeum Sampoerna na Surabayi oraz Muzeum Narodowe w Jakarcie – jedno z najbardziej reprezentatywnych. Liczne kompleksy muzealne dowodzą, że mimo prostoty życia mieszkańcy Indonezji przywiązują niezwykle silną wagę do obcowania z kulturą na różnorodnym poziomie.

Muzea prezentują bogactwa z różnych dziedzin życia. Można w nich przyjrzeć się obiektom typowo artystycznym z dziedziny rzeźby czy malarstwa, ale dostrzega się także liczne przedmioty pełniące funkcje typowo użytkowe. Zobaczyć więc możemy tradycyjne stroje lokalnych społeczności, posążki buddy lub symboli innych religii. Da się także zauważyć prezentacje narzędzi służących do uprawy pól, czy ogólnej pielęgnacji zacisza domowego.