Co należy wiedzieć przed wyjazdem na Kubę?

image


Wyprawa na Kubę jest marzeniem wielu osób. Nie można się temu dziwić, bowiem ten wyjątkowo egzotyczny i malowniczy wyspiarski kraj ma wiele do zaoferowania. Niestety, dostać się na Kubę wcale nie jest tak łatwo, jakby mogło się wydawać. I wcale nie chodzi tutaj o kwestię samej podróży, ale formalności, które należy zawczasu załatwić. O czym warto wiedzieć?

Wiza i paszport

Każda osoba przybywająca na Kubę, musi posiadać wizę. Jeśli cel jest biznesowy, wydawana jest wiza służbowa, jeśli natomiast cel jest turystyczny, wydaję się wizę turystyczną. Dokument taki otrzymać można w kubańskim konsulacie znajdującym się w Warszawie. Można nabyć również tak zwaną kartę turysty, którą sprzedają niektóre biura podróży. Naturalnie należy posiadać ważny paszport.

Na tym niestety nie koniec formalności. Należy posiadać bilet powrotny albo też taki, który umożliwia dalszą podróż. Zanim nastąpi odprawa paszportowa, obowiązkowo trzeba wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque, który następnie zostaje podstemplowany. Trzeba go pilnować jak oka w głowie! Dlaczego?

Z tej prostej przyczyny, że jeśli go zgubimy, nie będziemy mogli opuścić wyspy! Oczywiście, możliwe jest otrzymanie nowego formularza, ale wiąże się to z nie lada trudnościami, których lepiej zwyczajnie unikać. Warto wspomnieć także o tym, że służby graniczne mają pełne prawo do tego, aby odmówić nam przekroczenia granicy i co więcej, nie są zobowiązane do tego, aby podać powód takiej decyzji.   

Kwestie finansowe

Kuba nie jest krajem szczególnie tanim dla turystów, bowiem obowiązują tam dwie waluty – inna dla turystów, inna dla mieszkańców. Jak można się domyślić, turyści, którzy muszą używać peso wymienialnego (turystycznego), płacą za wszelkie usługi więcej niż rodowici Kubańczycy posługujący się peso kubańskim.

Średnio należy przewidzieć jakieś 30-50 euro na każdy dzień pobytu. Wszystko naturalnie zależy od tego, w jakim zakątku Kuby przebywamy i z jakich atrakcji korzystamy. Lepiej mieć przy sobie więcej gotówki, bowiem na Kubie nie znajdziemy bankomatu, a i o bank jest dość trudno w mniejszych miejscowościach.

Należy pamiętać o tym, że wybierając się w indywidualną podróż na Kubę, trzeba mieć minimum 100 peso na dzień. Służby graniczne sprawdzają ilość posiadanej przez turystów gotówki. Osoby wybierające się na wycieczkę z biurem podróży nie mają obowiązku udokumentowania ilości posiadanej gotówki.

Kontakt ze światem?

Tak, ale raczej nie za pośrednictwem Internetu! Dostęp do niego jest trudny i można uzyskać go jedynie w hotelu, ale opłaty za korzystanie są ogromne. Nie ma problemu z rozmową przez telefon komórkowy, jednak i tu opłaty są bardzo duże.